Zvýhodněné jízdné v MHD Praha



Speciální nabídku zlevněného jízdného má pražský dopravní podnik také pro invalidní důchodce, kterým byla přiznána invalidita třetího stupně, a to v jakémkoliv věku. Podmínkou pro využití této slevy je ale pořízení průkazky, která stojí 30 Kč a je na ní jméno, příjmení, věk a fotka držitele. S touto průkazkou si pak mohou kupovat jednak papírové jízdenky za poloviční cenu a také zlevněné časové kupóny na Opencard (ty si mohou koupit za stejnou cenu jako senioři). Kromě průkazky však u sebe vždy musí mít i potvrzení o své invaliditě, které v případě kontroly bude revizor vyžadovat.

Jak vyhledat spojení v MHD Praha?

Vyhledat si spojení v pražské MHD není nic těžkého a můžeme k tomu použít jak internetové stránky, tak aplikace pro chytré telefony. Na internetu si můžeme spojení MHD Praha najít přímo na oficiálních stránkách pražského dopravního podniku na adrese www.dpp.cz. V horním menu najedeme myší na položku Pražská doprava a klikneme na volbu Vyhledání spojení. Další stránkou, kde si můžeme vyhledat spojení v našem hlavním městě je oblíbený IDOS.cz. Na něm najdeme jízdní řády více než stovky českých měst, mezi kterými samozřejmě nemůže chybět ani Praha. Jízdní řády a spojení v MHD Praha si můžeme snadno vyhledat i ve svých mobilních telefonech pomocí různých aplikací. Mezi ty nejlepší patří Pubtran, kde kromě spojení v MHD Praha najdeme také spojení v mnoha dalších českých městech a také celorepubliková spojení vlaků a autobusů. Aplikace Pubtran dlouhodobě patří mezi nejlepší jízdní řády pro Android. Další alternativou je CG Transit nebo Jízdní řády, které využívají oficiálních a vždy aktuálních dat IDOSU.

MHD Praha a pražské metro

Jením z hlavních symbolů pražské MHD je její metro. To má v současné době celkem tři trasy (A, B a C) a denně přepraví více než milion cestujících. První část metra byla otevřena 9. května 1974. Celkem má pražské metro 57 stanic, z toho 3 jsou přestupní (Můstek, Muzeum a Florenc). Nejdelší trasou metra je linka B, která měří necelých 26 km a zastavuje na 24 stanicích. Metro v MHD Praha jezdí denně od brzkých ranních hodin až do půlnoci. V nočních hodinách pak musí cestující využít jiných dopravních prostředků. Podrobné informace o pražském metru najdeme na internetu např. na stránce http://www.metroweb.cz/.

Tramvajové linky v MHD Praha

Další nedílnou součástí pražské hromadné dopravy jsou tramvaje. Ty jezdí v našem hlavním městě už od roku 1875, kdy zde začala jezdit první koněspřežná tramvaj. První elektrická tramvaj pak zahájila provoz roku 1891. Dnes čítá síť tramvají v MHD Praha 21 denních a 9 nočních linek a celková délka tras je 547 km. Tramvajových zastávek je v Praze v současné době kolem 600.

Autobusy v MHD Praha

Kromě metra a tramvají patří do MHD Praha také autobusové linky. Celkem v Praze jezdí 120 denních a 15 nočních linek – od roku 2012 se pak autobusy v Praze dělí do tří skupin – standardní autobusy, metrobusy a midibusy. Autobusy v MHD Praha jezdí především v těch částech města, kde není zavedena kolejová doprava a také v okrajových částech.

MHD Praha a doprava na letiště

Jak se pomocí pražské městské hromadné dopravy dostaneme na letiště v Ruzyni? Na letiště v Praze jezdí čtyři pravidelné linky a každá z nich má zastávku v blízkosti stanice metra. První linka jezdí od stanice metra A Dejvická a jedná se o linku č.119.  Druhá a třetí linka jezdí od stanic metra B – konkrétně pak jde o linku č. 100, který jezdí ze Zličína a linku č. 179, která jezdí z Nových Butovic. Posledním letištním spojem je pak tzv. Airport Express, který jezdí přímo z Hlavního nádraží a zastavuje ještě na Dejvické. U této linky však neplatí běžný tarif pražské integrované dopravy a jízdenky je nutno koupit přímo u řidiče.

Bezbariérové cestování v MHD Praha

Jak je na tom pražská MHD v oblasti bezbariérového cestování? V posledních letech se počet vozidel a zastávek, které mají bezbariérový přístup neustále zvyšuje. U autobusových linek v MHD Praha už je nízkopodlažních kolem poloviny všech autobusů, navíc celá řada linek má v jízdním řádu vyznačeny garantované nízkopodlažní spoje. Kromě nich pak v Praze jezdí také dvě speciální linky pro tělesně postižené na vozících (H1 a H2). I u tramvajových linek se počet nízkopodlažních spojů neustále zvyšuje a na většině linek jsou i garantované nízkopodlažní spoje v jízdním řádu. Pokud jde o metro, tak i tam už je většina stanic s bezbariérovým přístupem a jejich počet neustále roste.

Infocentra MHD Praha

Dopravní podnik hlavního města Prahy provozuje několik infocenter, kde můžete získat informace o MHD Praha, koupit si zde papírové jízdenky, zastávkové jízdní řády autobusů a tramvají, plánek Prahy se sítí linek MHD Praha nebo knihu o historii a současnosti pražské MHD. Infocenter je na území Prahy celkem sedm. Jedno je přímo na hlavním nádraží a je součástí zákaznického centra Českých drah, další jsou u stanic metra Muzeum, Anděl a Nádraží Holešovice, další je v budově pražského magistrátu a hned dvě infocentra jsou na letišti.

MHD Praha a pokuty za cestu bez platné jízdenky

Stejně jako v jiných velkých městech České republiky, i v Praze můžete potkat revizory, kteří kontrolují, jestli mají cestující v MHD Praha platný jízdní doklad. Jaké vám hrozí pokuty, pokud jedete bez platné jízdenky? Základní výše pokuty v pražské MHD činí 1000 Kč. Pokud však pokutu zaplatíte revizorovi přímo na místě, nebo maximálně od 15 dní v doplatkové pokladně, výše této přirážky se snižuje na 800 Kč. U chybějící jízdenky za zavazadlo nebo psa jsou pokuty ve výši 200, resp. 100 Kč. Pokud máte časovou jízdenku na Opencard, ale v okamžiku kontroly revizorem ji nemáte u sebe, musíte ji doložit nejpozději do 15 dnů na doplatkové pokladně a přirážka pak činí 50 Kč.

Muzeum MHD Praha

Fanoušci hromadné dopravy a lidé, kteří se zajímají o historické autobusy nebo tramvaje mohou v Praze navštívit Muzeum MHD, které se nachází v Praze – Střešovicích v objektu tramvajové vozovny. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 14. května 1993 a v roce 2013 je otevřeno od 30. března do 17. listopadu, ale pouze o víkendech a o svátcích. Součástí muzea je několik desítek historických vozů MHD Praha a spousta dalších zajímavých exponátů, mezi které patří např. historické dokumenty, jízdenky, fotografie, modely nebo plánky. Vstupné do muzea je za velmi příznivé ceny, dospělí platí jen 35 Kč, děti od 6 do 15 let 20 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma.

MHD Praha na internetu

Veškeré podrobné informace o pražské městské hromadné dopravě samozřejmě najdeme na oficiálních internetových stránkách pražského dopravního podniku. Ty jsou na adrese http://www.dpp.cz/ a jejich součástí jsou jízdní řády, vyhledání spojení, aktuality z MHD Praha, ceníky jízdného, informace o pobočkách a infocentrech dopravního podniku a spousta dalších důležitých informací. Stránky jsou k dispozici nejen v češtině, ale také v anglickém a německém jazyce. Cizinci si mohou jazykovou verzi těchto stránek jednoduše přepnout kliknutím na příslušnou vlaječku v horní části stránky. Další důležitou stránkou plnou informací o MHD Praha jsou webové stránky pražské integrované dopravy na adrese http://www.ropid.cz/. I zde najdeme jízdní řády, ceníky a tarify, mapky a schémata a mnoho dalších důležitých informací pro cestující.

MHD Praha na sociálních sítích

Pražská MHD samozřejmě nechybí ani na sociálních sítích. Na největší světové sociální síti – na Facebooku – má svůj profil jak dopravní podnik (pod odkazem https://www.facebook.com/pages/Dopravn%C3%AD-podnik-hlavn%C3%ADho-m%C4%9Bsta-Prahy-as/190045891017147?fref=ts) tak pražská integrovaná doprava (https://www.facebook.com/prazskaintegrovanadoprava).


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!