IDOS.czIDOS.cz jízdní řády je portál, pomocí kterého si můžete vyhledat jízdní řády autobusů, vlaků, MHD i letadel. Původně byl stvořen firmou CHAPS pro Ministerstva dopravy České republiky. IDOS.cz jízdní řády autobusů, vlaků, MHD i letadel je dostupný zdarma online. Výhodou této aplikace je i možnost zjistit spojení pomocí mobilu. Služba je pro všechny zdarma, v tom je ukryta její největší výhoda. Zjistit spoj je velice snadné a jednoduché. Služba je aktualizována vždy při jakékoliv změně.

IDOS.cz jízdní řády

IDOS.cz jízdní řády autobusů, vlaků i MHD nabízí příjemné uživatelské rozhraní. Můžete zadat nejen datum a čas odjezdu nebo příjezdu, odkud a kam chcete cestovat, ale můžete také přidat přestupní stanice. Je to jednoduše jako hledání trasy na mapě. Lze si přidat průjezdní místa a vše je spočítáno během minuty. Na webu si lze vybrat pouze dané dopravní prostředky. To znamená, že můžete chtít jet pouze vlakem nebo autobusem, či si nechat zobrazit nejrychlejší kombinaci. U vlaků třeba máte ihned přehled, kdy a kde zastavuje, zda je to rychlík či spěšný nebo osobní vlak. Důležitá je také rychlost vyhledání, v papírovém řádu jsou to minuty nebo desítky minut, tady jde jenom o vteřiny. Každopádně je zde IDOS primárně pro vyhledávání spojení. Můžete po IDOSu požadovat vyhledat spoj optimalizovaný na počet přestupů a s časovým omezením. Jeho výhodou je také nalezení dalších navazujících spojení. Hodně variant IDOSu jako systému nám pak umožňuje navázat na MHD, nebo zastávky spoje. Tisk informací z výstupu IDOSu je naprostou samozřejmostí. Propojení všech možností je prostě výborné. Prostě zadáte start v ulici jednoho města, cíl v ulici dalšího města a vše se hned nalezne. I ze zdrojů CHAPS je vidět, že jsou propojeny vlaky, autobusy i MHD velkých měst. IDOS.cz je zkrátka unikátní!

IDOS.cz řády

Jestliže hledáte nejbližší vlakové či autobusové spojení, nebo vás zajímá jízdní řád vaší MHD či spojení letecká a máte přístup na internet, není nic snadnějšího, než se podívat na webové stránky s jízdními řády všech těchto zmíněných kategorií.

 Co je IDOS.cz?

IDOS.cz je zkrácení spojení Integrované DOpravní Systémy a samotný význam této zkratky vám napoví, jaké údaje vám tato na internetu volně dostupná aplikace poskytne. IDOS vznikl jako celostátní zdroj volně dostupných a placených informací o jízdních řádech všech druhů veřejné linkové osobní dopravy. Tato aplikace vznikla na zakázku Ministerstva dopravy roku 2001.

Spojení a odjezdy na IDOSu

Na IDOSu získáte volný přístup k databázi s jízdními řády veřejné linkové osobní dopravy. Na tomto webu pak můžete vyhledávat v kartě Spojení, autobusová, vlaková či kombinovaná spojení v závislosti na vámi vybrané cílové a výchozí zastávce. Zvolit zde také lze počet přestupů, čas přestupu, datum a čas cesty nebo preferovanou délku jízdy. Na základě vašich požadavků a preferencí vám pak aplikace nabídne nejlepší spojení.

Zastávkové jízdní řády IDOS

Karta zastávkové jízdní řády v sobě skrývá možnost vyhledat si daný jízdní řád na vámi zvolené lince nejčastěji městských hromadných dopravních systémů. Vyhledávání je zde podobné jako na předešlé kartě s tím rozdílem, že do rozšířených požadavků lze zadat třeba konkrétní typ dopravního prostředku jako jsou tramvaje nebo metro, ale také vozy určené pro invalidy nebo školní linky.

Spoje

Pokud neznáte přesný název zastávky, ze které chcete jízdní řád hledat, můžete použít kartu s názvem spoje, která zobrazí jízdní řády MHD vámi zvoleného města a vy pak jen zvolíte konkrétní linku.

IDOS umožňuje

vyhledávat v jízdních řádech různých dopravců

vyhledat ideální spojení s přestupováním při daných časových omezeních na jízdu

najít následující/předcházející spoj

získávat podrobnější informace o spojích

dostat info o odjezdech a příjezdech

u datových souborů s jízdním řádem typu MHD ukázat zastávkový jízdní řád

tisk jízdních řádů

nastavení parametrů pro vyhledávání

vyhledávat spoje pro daný den

podrobné nastavení údajů pro vyhledávání

volbu tiskového výstupu

zobrazit vyhledané spojení na detailní mapě

Všechny jízdní řády jsou spojeny, což znamená, že jsou v nich definovány:

místa možných přestupů

docházkové vzdálenosti v místech přestupů

přiřazení zastávek k obcím a městským částem

Pomocí IDOS.cz můžete v propojených jízdních řádech najít kombinovaná spojení se současným užitím spojů z několika odlišných jízdních řádů.

Jízdní řády IDOS.cz

Údaje jízdních řádů jsou do Celostátního informačního systému zadávána dopravci letecké dopravy, drážní dopravy, vnitrostátní i mezinárodní linkové dopravy a městské autobusové dopravy. Děje se tak pomocí požadavku a pod sankcí zákona o silniční dopravě a zákona o dráhách. Zákon se ale nezabývá veřejnou přístupností CIS JŘ a právy na užití údajů, které obsahuje systém. Faktickým majitelem je pak firma Chaps, která na základě exkluzivní smlouvy vyvíjí IDOS a spravuje CIS JŘ. Ministerstvo a kraje mají přístup do CIS JŘ zdarma. Část služeb a informací je také zdarma dostupná pro veřejnost. Firma vydělává z dalšího prodeje produktů CIS JŘ a reklamy u volně poskytovaných služeb. Konkurence IDOS.cz je omezena nedostupností strojově čitelných údajů z CIS JŘ a musí je tak žádat přímo u dopravců. IDOS neobsahuje některé linky MHD, veřejné lodní dopravy a přívozů nespadajících do Pražské integrované dopravy. Z linek speciální dopravy jsou obsaženy jenom některé, které mají alespoň trochu veřejný charakter. V roce 2011 do dat IDOSu nebyly započítány linky MHD ve městech Varnsdorf, Jičín, Hořice a Týniště nad Orlicí. Jízdní řády městských linek v obcích Hořovice, Rakovník a Štětí byly obsaženy mezi meziměstskými linkami.

Funkce aplikace IDOS

Systém v tuzemské webové verzi umožňuje hledat:

vlaková spojení v rámci celé železniční sítě, včetně vybraných vlaků v cizině

spojení autobusy v kombinaci autobusových linek meziměstského typu

spoje v rámci jednotlivých sítí MHD

společná spojení vlakových a autobusových linek ne-městského druhu

společná spojení vlakových a autobusových linek ne-městského druhu + MHD měst Praha, Brno a Ostrava

společná spojení vlakových a autobusových linek ne-městského druhu + MHD všech měst

kombinovaná spojení IDS PID, IDS JMK, ODIS a IDOL

spojení letadly

Podobnou aplikaci jako je IDOS.cz provozuje Chaps ve Slovenské republice ve spolupráci a jmenuje se Cestovné poriadky.

Algoritmus IDOSu

Algoritmus vyhledávání není dopodrobna zveřejňován. Při přestupování systém nerozliší jednotlivé zastávky v uzlu a vyjde z jasně stanovených minimálních přestupních dob. Přestupování mezi stanicemi či zastávkami odlišných názvů aplikace uvažuje jenom v případech, má-li mezi nimi přestupní spojení včetně přestupní doby jmenovitě danou. Aplikace dává přednost spojení, které má méně přestupů, často i tehdy, je-li o dost rychlejší cesta s více přestupy. Cena jízdenky není při hledání spojení důležitá, pouze objeví-li se ve výstupu, má-li IDOS k dispozici ceníky pro dané spoje. Online verze vyhledá větší množství možných spojení, přičemž je možné si kliknutím požádat o následující nebo předcházející spoj nebo ukázat detaily o použitých spojích, SMS verze poskytuje jen základní data o jednom nebo dvou vyhovujících spojeních. Ačkoliv nějaké výsledky mají také odkaz na současnou lokaci vlaku, algoritmus pracuje pouze s daty jízdního řádu a nezohledňuje současný stav, pravidelnost a dostupnost dopravy.

Mimo vyhledávání spojení je možné prohledat přehledy odjezdů, seznam spojů dle linek. Připojeny jsou také odkazy na Portál jízdních řádů, v kterém se nacházejí linkové a zastávkové jízdní řády ve formátu Acrobat PDF nebo Excel XLS.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!