MHD Praha



Městská hromadná doprava v Praze zahrnuje několik druhů dopravních prostředků – v první řadě je to metro, které je v České republice pouze v našem hlavním městě, dále pak tramvaje a autobusy. Trolejbusy, které jsou součástí MHD v mnoha jiných městech ČR, v Praze nejezdí. Síť linek v MHD Praha provozuje Dopravní podnik hlavního města Prahy. Jízdenky na MHD Praha si lze kupovat buď v klasické papírové podobě, pokud potřebujeme jen jednorázovou jízdenku, nebo pomocí předplacených kupónů. Ty se nahrávají na Opencard a jedná se o plastové karty, na které si jejich majitelé mohou nahrát měsíční, čtvrtletní nebo roční kupóny na MHD. Alternativou k papírovým jízdenkám je SMS jízdenka a nejnověji také aplikace do chytrých mobilů pod názvem Mobilní peněženka Sejf. Jízdné v pražské MHD mají tak jako všude jinde levnější děti, studenti a senioři. Speciální slevy platí také pro invalidní důchodce s ID třetího stupně.

MHD Praha a její dopravní podnik

Hlavním provozovatelem MHD Praha je Dopravní podnik hlavního města Prahy. Společnost byla založena už 1. září 1897, tehdy ještě pod názvem Elektrické podniky královského hlavního města Prahy. Postupem času se název pražského dopravního podniku několikrát změnil a k poslední změně došlo v roce 1991, kde se DPP stal akciovou společností. Zásadním milníkem byl pak rok 1992 , kdy vznikla pražská integrovaná doprava, do jejíhož systému byly později zahrnuty i vlakové spoje Českých drah. Veškeré podrobné informace o pražském dopravním podniku najdeme na jeho webových stránkách na adrese www.dpp.cz.

Papírové jízdenky v MHD Praha

Pokud v Praze nebydlíme a jedeme tam jen občas nebo jako turisté, tak pro využití MHD budeme potřebovat jednorázové jízdenky. Ty si můžeme koupit v klasické papírové podobě a seženeme je prakticky v každém novinovém stánku nebo trafice. Jízdenky pro MHD Praha existují celkem ve čtyřech variantách – základní, která platí 90 minut, krátkodobá s 30 minutovou platností, celodenní s platností 24 hodin a třídenní, která platí 72 hodin od označení. Každou jízdenku je samozřejmě nutné si ihned po nástupu do MHD Praha označit, jinak je neplatná. Děti do 15 let věku, senioři od 60 let výše a lidé, kteří pobírají invalidní důchod třetího stupně mají tyto jízdenky za zvýhodněné – poloviční ceny. Kromě papírových jízdenek si lze v MHD Praha samozřejmě zakoupit také kupony na delší období, a to od jednoho měsíce až po jeden rok. U nich pak mají slevu nejen děti a důchodci, ale i studenti do 26 let věku. Zakoupit si lze také přenosné kupony a to na měsíc, 90 dní nebo jeden rok.

Kde koupit jízdenky pro MHD Praha?

Možností, kde si koupit jízdenky pro MHD Praha je spousta. U papírových jízdenek to máme nejjednodušší, koupit se dají prakticky v každém stánku s novinami a časopisy, ve vestibulech metra, informačních střediscích a na mnoha dalších místech. Využít můžeme také prodejních automatů na jízdenky. Pokud jízdenku neseženeme nebo si nestihneme koupit před nástupem do dopravního prostředku (neplatí pro metro), máme ještě možnost koupit si lístek přímo u řidiče – ten je však o něco dražší než běžná jízdenka. Co se týká časových kupónů pro Opencard, tak ty lze zakoupit pouze ve vybraných prodejních místech. Jejich kompletní seznam najdeme na internetových stránkách pražského dopravního podniku a jedná se především o pobočky ve vestibulech metra a infocentra. Děti do 6 let, senioři starší 70 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP-P (včetně průvodce) si jízdenky kupovat nemusejí, protože mají cestování v MHD Praha zdarma.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!