SMS jízdenky v MHD PrahaAlternativou ke klasickým papírovým jízdenkám jsou SMS jízdenky. Tyto jízdenky si můžeme jednoduše koupit ze svého mobilního telefonu a to posláním příslušné smsky na číslo 902 06. Esemes jízdenku lze zakoupit na 30 minut, 90 minut, 24 hodin a nebo 72 hodin a to za stejné ceny jako u běžných papírových jízdenek. Tyto jízdenky platí v pražské MHD pouze v pásmu P a jsou pouze v základní variantě, nikoliv se slevou pro děti, studenty a důchodce – těm se SMS jízdenky nevyplatí. Všechny SMS jízdenky jsou přestupní a je nutné je mít přijaté v mobilu ještě před nástupem do dopravního prostředku.

Mobilní peněženka Sejf – nová aplikace pro MHD Praha

Úplnou novinkou v MHD Praha, která funguje od 1. července 2013 je Mobilní peněženka Sejf. Jedná se o speciální aplikaci určenou pro chytré telefony, přes kterou si jednoduše a pohodlně můžete kupovat jednorázové jízdenky pro pražskou MHD. Co se týká nabídky jízdenek, tak je úplně stejná jako u SMS jízdenek, tedy čtyři základní typy za plnou cenu. Zvýhodněné jízdenky v této aplikaci zakoupit nelze. Výhodou této aplikace je, že si do ní můžete předem nabít finanční částku (bankovním převodem, platební kartou nebo v hotovosti v bance) a pak se vám za každou koupenou jízdenku odečte příslušná částka. Můžete si tak kupovat jízdenky, aniž byste u sebe museli mít hotovost nebo kredit na mobilu.

MHD Praha a Opencard

Opencard je elektronická čipová karta, která v Praze slouží jako průkazka na MHD. Nahrazuje tak papírové časové kupony a kromě MHD ji lze v Praze použít také jako čtenářský průkaz v několika desítkách knihoven, mohou se s ní platit poplatky za parkování a její držitelé mají řadu slev (např. vstupné na různé památky atd.) Kartu Opencard si můžeme pořídit buď s bezkontaktním nebo kontaktním čipem. Standardně se vydávají bezkontaktní, kontaktní karta je za příplatek a oproti bezkontaktní je na ní možné uložit elektronický certifikát. Opencard s bezkontaktním čipem existují ve třech variantách – základní typ, který je evidován přímo na jejího držitele, dále pak anonymní karta, která je přenosná, ale lze na ní nabít pouze dražší přenosné kupony a osobní karta bez evidence, u které nejsou evidovány osobní údaje o žadateli (lze na ni však nahrát pouze kupony v tarifu Dospělý). Žádost o vydání nové karty Opencard si můžeme podat buď osobně na některém z kontaktních míst dopravního podniku a nebo on-line přes webové stránky http://opencard.praha.eu/.

Zvýhodněné jízdné v MHD Praha pro seniory

Stejně jako u ostatních dopravních podniků, tak i v MHD Praha platí, že senioři mají jízdné za nižší ceny. Slevy pro seniory se v pražské MHD týkají jak papírových jízdenek, tak časových kupónů na Opencard. U jízdenek se tyto slevy týkají seniorů ve věku od 60 do 70 let s tím, že musejí mít platnou průkazku PID Senior 60-70. U předplacených kupónů se slevy týkají seniorů ve věku od 60 do 65 let. Senioři od 65 do 70 let, kteří mají Opencard a na ní nahraný doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného za 120 Kč, pak cestují po Praze zdarma. Od 70 let nahoru se pak přepravují všichni důchodci automaticky bezplatně, stačí se jen prokázat občanským nebo jiným identifikačním průkazem. Nárok na bezplatné jízdné mají v MHD Praha také děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP nebo ZTP-P.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!